Oferta edukacyjna - Skarby Natury z Zabłocia

Przejdź do treści
Oferta edukacyjna
„Skarby Natury z Zabłocia” to nie tylko uprawa roślin, ich zbiór oraz przetwórstwo, ale również działalność edukacyjna i turystyczna. Od 2014 roku nasze gospodarstwo jest częścią „Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych” w ramach której odwiedzając nas można nie tylko zaopatrzyć się w nasze produkty ale również zwiedzić nasz miniskansen czy dowiedzieć się czegoś więcej o naszej pracy. Dla zorganizowanych grup oferujemy ponadto przeprowadzenie różnego rodzaju prezentacji, pokazów oraz warsztatów. Program jest dostosowywany do różnych grup wiekowych. Zapraszamy zarówno dzieci, młodzież, dorosłych jak i seniorów. Zachęcamy do kontaktu oraz do zapoznania się ze szczegółową naszą ofertą którą prezentujemy poniżej.
Oferta turystyczna „Skarby Natury z Zabłocia”
Pakiet I - zwiedzanie, degustacja
 
Prezentacja gospodarstwa ekologicznego, olejarni  lub kaszarni połączona z degustacją oleju.  Zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju). Prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych.
 
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze.
Pakiet II - pokazy, zwiedzanie, degustacja
 
Prezentacja olejarni połączona z pokazem tłoczenia oleju. Pokaz robienia mąki na żarnach kamiennych, kaszy oraz „młynkowania nasion”. Degustacja. Zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju).  Prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych.
 
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze.
Pakiet III - pokazy, zwiedzanie, degustacja , warsztaty
 
Prezentacja olejarni połączona z pokazem tłoczenia oleju i jego degustacją. Zwiedzanie części skansenowej gospodarstwa (dawny wyrób kasz, mąki i oleju).  Prezentacja roślin uprawianych ekologicznie w gospodarstwie oraz metod zbioru i przerobu roślin oleistych i zbożowych. Warsztaty do wyboru: olejarskie, „Kolorowy ziarenkowy zawrót głowy”, warsztaty przyrodnicze „Niezłe ziółko”
 
Możliwość  zakupu produktów z gospodarstwa: oleje tłoczone na zimno, mąki pełnoziarniste, kasze. Możliwość skorzystania z ogniska i ogrodzonego placu zabaw (udostępnienie chust animacyjnych).
Program merytoryczny ofert warsztatowych (do pakietu III)
Warsztaty olejarskie
 
Poznanie poszczególnych gatunków roślin oleistych uprawianych ekologicznie w naszym gospodarstwie oraz ich nasion jako surowce olejarskie. Zapoznanie się ze sposobami tłoczenia  oleju dawniej (skansen) i dziś (olejarnia). Samodzielne tłoczenie oleju na zimno. Sporządzenie oleju smakowego z dodatkami ziół i przypraw. Rola poszczególnych rodzajów olejów tłoczonych na zimno w żywieniu i ich własności zdrowotne. Degustacja olejów. Uczestnik zabiera ze sobą na pamiątkę buteleczkę sporządzonego własnoręcznie oleju smakowego.
Warsztaty „Kolorowy ziarenkowy zawrót głowy”
 
Praca w gospodarstwie ekologicznym - przedstawienie specyfiki upraw.  Charakterystyka roślin (kwiaty, kłosy, ziarna , nasiona).  Poznawanie rodzajów roślin oraz dawnych gatunków np. samopsza, płaskurka, krzyca, rydz, lędźwian i wiele innych.  Mielenie mąki oraz robienie kasz dawniej i dziś.  Krótka historia. Opowieści skansenowe.  Stworzenie wyjątkowej kolorowej kompozycji  nasion w szklanym (opcjonalnie plastikowym) pojemniczku . Uczestnik zabiera ze sobą na pamiątkę własnoręcznie wykonaną kompozycję.
Warsztaty przyrodnicze „Niezłe ziółko”  
 
Przyroda i otaczający świat. Naturalny rytm życia zgodny z porami roku i porami dnia. Rośliny uprawne i wskaźnikowe w gospodarstwie ekologicznym.  Niepotrzebne chwasty czy pożyteczne zioła? Co „mówią” nam rośliny. Specyfika gospodarstwa ekologicznego. Zasady prowadzenia upraw. Wpływ produktów ekologicznych na zdrowie. Zegar kwiatowy – pory dnia i godziny określane za pomocą dobowej fazy roślin. Własnoręczne wykonanie ekologicznego zielnika, który zabieramy ze sobą na pamiątkę.
© 2021 Gospodarstwo Ekologiczne "Skarby Natury z Zabłocia". Wszelkie prawa zastrzeżone.                                 Projekt i wykonanie: Arkadiusz Pecio                 
Wróć do spisu treści