Oleje tłoczone na zimno
Olej z nasion lnu złocistego – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej tłoczony z nasion lnu złocistego, odmiany Oliwin zalecanej m.in. w diecie dr Budwig. Nieoczyszczony i niefiltrowany. Dieta dr Budwig stosowana jest w leczeniu i profilaktyce nowotworów. Głównym jej filarem jest pasta z oleju lnianego zmiksowanego z chudym twarożkiem. Stosowana również w schorzeniach układu krążenia, problemach trawiennych, wrzodach żołądka, schorzeniach prostaty, artretyzmie, problemach dermatologicznych, problemach z nauką i koncentracją oraz stwardnieniu rozsianym i cukrzycy. Olej z nasion lnu złocistego stanowi bogate źródło kwasów omega-3 (53,52%). Przechowywać należy go w lodówce, w ciemnych butelkach, bez dostępu tlenu. Spożywać na zimno i zużyć w ciągu 3 miesięcy od wytłoczenia i najlepiej w ciągu 6 tygodni od otwarcia butelki.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej z nasion lnu brązowego – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej tłoczony nasion lnu brązowego, odmiany Szafir. Nieoczyszczony i niefiltrowany. Jest jednym z najbogatszych źródeł kwasów Omega-3 (53,57%), które działają pozytywnie na metabolizm cholesterolu tym samym zapobiegając miażdżycy i chorobom sercowo-naczyniowym oraz zapalnym. Profilaktyczne i lecznicze właściwości oleju lnianego znane były Hipokratesowi, który nazywany jest ojcem medycyny. Olej lniany zawiera szereg substancji, które ochraniają jelita i cały przewód pokarmowy. Przechowywać należy go w lodówce, w ciemnych butelkach, bez dostępu tlenu. Spożywać na zimno i zużyć w ciągu 3 miesięcy od wytłoczenia i najlepiej w ciągu 6 tygodni od otwarcia butelki.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej rzepakowy – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej rzepakowy reguluje przemianę materii oraz zawiera naturalne przeciwutleniacze (wit. E, lecytyna, beta-karoten), które zapobiegają chorobom serca i powstrzymują proces tworzenia płytki miażdżycowej w ścianie naczynia tętniczego, przeciwdziałając miażdżycy. Zawiera 35,63% omega-3. Ponadto charakteryzuje się najbardziej pożądanym dla ludzkiego organizmu stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6, ale tylko wówczas, gdy jest tłoczony na zimno i nierafinowany. Dzięki ekologicznej uprawie nasion jest wolny od niepożądanych związków chemicznych, w tym glifosatu. Tak jak wszystkie oleje tłoczone na zimno olej rzepakowy również powinien być przechowywany w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej Rydzowy – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej rydzowy z nasion lnianki oleistej charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością kwasów omega-3 (54,48%). Jedna łyżeczka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na NNKT, które obniżają ryzyko kumulacji cholesterolu i chorób układu krążenia. Ze względu na wysoką zawartość naturalnych przeciwutleniaczy można go przechowywać zdecydowanie dłużej niż oleje o podobnym składzie (nawet do 8 miesięcy). Posiada wyjątkowy i niepowtarzalny smak o specyficznej nucie cebuli i gorczycy. Doskonały do sałatek, surówek, kasz, białego sera, a zwłaszcza śledzi. Ze względu na zawartość omega 3 należy go przechowywać w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej z gorczycy – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej z gorczycy białej zawiera duże ilości NNKT w tym kwas oleinowy ok. 35%, kwas linolenowy ok. 20% i kwas ikozenowy ok. 10%. Ponadto stanowi źródło kwasu ikozadienowego oraz nerwonowego. Olej z gorczycy bogaty jest w związki śluzowe, białkowe, flawonoidy, fitosterole, glikozydy (m. in. synigrynę), olejki eteryczne, wit. A, K, P oraz beta-karoten i duże ilości siarki. Gorczyca cieszyła się popularnością już w czasach starożytnych, a jako pierwszy jej walory zdrowotne zauważył sam Hipokrates. Dziś również zaliczana jest do roślin leczniczych. Jak podaje Podręcznik farmacji gorczyca posiada właściwości rozgrzewające i zalecana jest np. przy artretyzmie i reumatyzmie. W smaku olej gorczycowy przypomina musztardę. Używany jest również jako doskonała odżywka do włosów. Należy przechowywać go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej słonecznikowy – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej z nasion słonecznika znany jest jako doskonałe źródło witaminy E, beta-karotenu, lecytyny oraz NNKT. Znajduje się w nim ok. 62% ilość kwasu linolenowego w formie „cis”, który po wchłonięciu z przewodu pokarmowego jest przekształcany do prostaglandyn, substancji nadzorujących krążenie krwi i czynność serca, poprawiających funkcje mózgu. Niewyjaśnione z naukowego punktu widzenia są oczyszczające właściwości oleju ze słonecznika, przejawiające się w czasie jego ssania i płukania nim jamy ustnej. Stosując tę metodę oczyszczamy organizm, co pozwala na przywrócenie naturalnej równowagi biologicznej. Przechowywać należy go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,5 l, 0,25 l
Olej z pestek dyni – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej z pestek dyni zawiera duże ilości cynku, fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i zawartości piperazyny już dawno znalazł zastosowanie w medycynie ludowej, m.in. jako środek na pasożyty przewodu pokarmowego. Zawarte w nim alkaloidy, zwane kukurbitacynami, uszkadzają układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego i przyspieszają proces ich usuwania z organizmu, przy okazji usuwając też inne substancje toksyczne. Dzięki zawartym w oleju z dyni fitosterolom (zwłaszcza beta-sitosterolowi) jest składnikiem suplementów stosowanych przy prostatacie i stanach zapalnych dróg moczowych Znaczne ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych pomagają także w regulacji poziomu cholesterolu i zapobieganiu miażdżycy. Wyróżnia się charakterystyczną ciemną brązowo-zieloną barwą oraz specyficznym orzechowo owocowym smakiem i zapachem. Doskonale smakuje jako dodatek do potraw słonych, sałatek, kasz, ryżu jak i deserów np. do polewania lodów czy sernika. Przechowywać należy go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,25 l, 0,1 l
Olej z ostropestu – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej z ostropestu plamistego stanowi bogate źródło sylimaryny, znanej ze znakomitego oddziaływania na wątrobę oraz cały układ pokarmowy. Sylimaryna zawarta w oleju z ostropestu może regenerować komórki wątroby, ochrania je, uczestniczy przy powstawaniu nowych, a także pomaga odtruwać wątrobę. Działanie żółciopędne, pomaga trawić tłuste, ciężkostrawne potrawy. Minimalizuje szkodliwe działanie sztucznych dodatków do żywności: barwników, konserwantów itp. Inne cenne składniki to: wit. E (tzw. witamina młodości), wit. K regulująca procesy krzepnięcia krwi oraz substancje śluzowe chroniące przed uszkodzeniami układ pokarmowy. Należy przechowywać go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,25 l, 0,1 l
Olej z czarnuszki – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Olej z czarnuszki to niebywale bogate źródło kwasów tłuszczowych (m.in. kwasu linolowego, alfa-linolenowego, eikozadienowego), cennych flawonoidów i saponin, fosfolipidów i fitosteroli, olejku eterycznego zawierającego m.in. tymochinon, limonen, karwakrol, karwon, witamin: A, E, F, B1, B3, B6, biotyny, minerałów (m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu, potasu). Większość udowodnionych właściwości prozdrowotnych czarnuszki przypisywanych jest związkowi eterycznemu o nazwie tymochinon, który odpowiedzialny jest za działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze czy nawet przeciwnowotworowe. Dodatkowo ostatnie badania nad olejem z czarnuszki wykazały, działanie przeciwbólowe, a także przeciwhistaminowe oraz immunostymulujące, przeciwastmatyczne, przeciwpasożytnicze i normalizujące ciśnienie krwi. Ojej z czarnuszki ma ostry smak i aromat. Należy przechowywać go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,25 l, 0,1 l
Olej z wiesiołka – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
Wiesiołek zawiera kwas gama-linolenowy, który wpływa na przebieg chorób takich jak miażdżyca, choroby krwi, atopia, redukuje także stany zapalne. Istnieją kliniczne dowody na to, że wpływa na schorzenia neurologiczne, w tym stwardnienie rozsiane. W okresie menopauzy zmniejsza tzw. uderzenia gorąca, bóle głowy, poprawia gospodarkę hormonalną. Szeroko stosowany w kosmetyce jako składnik nawilżający i odmładzający. Łagodzi zmiany skórne (trądzik, łojotok, podrażnienia, łuszczyca, pokrzywki, egzemy, AZS). Można stosować wewnętrznie i zewnętrznie np. wmasować bezpośrednio w skórę lub włosy. Olej z wiesiołka nie powinien być stosowany podczas ciąży. Należy przechowywać go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,25 l, 0,1 l
Olej z krokosza – tłoczony na zimno z nasion ekologicznych.
„Krokosz barwierski” to niezwykle cenna pod względem swoich właściwości, piękna roślina znana również jako „Szafran Łąkowy”. Naukowcy z Uniwersytetu Ohio stwierdzili, że jedna łyżeczka dziennie oleju z krokosza pomaga w obniżeniu ryzyka schorzeń serca oraz obniża poziom glukozy we krwi osób chorych na cukrzycę. Wskazany zwłaszcza dla kobiet po menopauzie, cierpiących na otyłość i cukrzycę typu 2. W jego składzie najwięcej jest kwasu linolowego, oleinowego, palmitynowego oraz stearynowego. Zawiera też wit. E w naturalnej postaci, w składzie której znajdują się antyoksydanty, zwalczające skutki działania promieniowania UV, jak degradacja włókien kolagenowych oraz starzenie się skóry. Olej z krokosza ma delikatny smak i idealnie nadaje się do sałatek i majonezów. Przechowywać należy go w lodówce.
Dostępne pojemności: 0,25 l
Bibliografia:
1. Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych
w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, "Problemy Higieny i
Epidemiologii" 2012, nr 93.
2. Walczak Z., Starzycki M., Ocena profilu kwasów tłuszczowych w olejach tłoczonych na zimno w
kontekście rekomendacji ich w żywieniu osób aktywnych fizycznie,
"Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2013, nr 3
3. Bałasińska B., Jank M., Kulasek G. Właściwości i rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w utrzymaniu
zdrowia ludzi i zwierząt. Życie weterynaryjne 2010, 85.
4. Bartowski L. Nasiona
lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, Chemik 2013, 3, 186-191.
5. Kaźmierska A., Bolesławska I., Przysławski J. Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego. Nauka
Przyroda Technologie. 2017
6. Ogólnopolskie Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i
Żywienia (OCD IŻŻ), Konferencja
Naukowo-Szkoleniowa pt. „Tłuszcze w żywieniu człowieka – w poszukiwaniu prawdy;
16 października 2015r.
7. Szostak W.B.: Choroba
niedokrwienna serca. Praktyczny Podręcznik Dietetyki, red. M. Jarosz, 2012
8. Hirneise
Lothar, Dieta dr Joanny Budwig. Podręcznik, Beata Bączyńska-Marchewicz,
2016
9. Raymond Hilu, Dieta dr Budwig, D2 System, 2013
10. Armin Grunewald, Dieta
olejowo-białkowa według dr Johanny Budwig, Pax, Warszawa, 2013
Treść niniejszego opracowania ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie zastępuje konsultacji z lekarzem i nie może być podstawą do stosowania jakichkolwiek środków farmaceutycznych, ani form terapii bez konsultacji lekarskiej. Wszelkie decyzje w wyżej wymienionych kwestiach należą do lekarza prowadzącego leczenie. Autorzy niniejszej strony internetowej, ani osoby współpracujące, nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji na niej zawartych.